• Dolar
  Dolar 0.00 %
 • Euro
  Euro 0.00 %
 • Gram Altın
  Gram 0.00 %
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 0.00 %
 • Bitcoin
  Bitcoin 0.00 %
 • Ethereum
  Ethereum 0.00 %

CANiK 2023 karnesini yayınladı; ihracatı yüzde 75 arttı


CANiK 2023 karnesini yayınladı; ihracatı yüzde 75 arttı
04 Ocak 2024, 11:03

Dünyanın önde gelen hafif ve orta kalibre silah üreticisi CANiK, 2023 yılı karnesini yayınlayarak 2024 hedeflerine yönelik bilgi verdi. Cumhuriyetin 100'üncü yılında da büyümesini sürdüren 4 kıtada 13 yurt dışı fuarına katılan şirket, ihracatını da dolar bazında yüzde 75 oranında artırdı. 2023 yılında gerçekleşen fuarlar kapsamında, 750 binden fazla ziyaretçi ile buluştuklarını 2024 yılında da ihracatta yeni pazarlara açılma hedefi ile yoluna devam edeceklerini söyleyen CANiK Dış Ticaretten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, “2024 yılında da kendimize büyük hedefler belirledik, önümüzdeki yıl da yoğun bir ihracat rotası gerçekleştireceğiz" dedi.

Dünyanın dört bir tarafındaki ülkelere tabanca, uçaksavar, orta kalibre top ve uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ihraç eden  2024 yılında da ABD, Almanya, Suudi Arabistan, Afrika, Malezya, Bulgaristan, Fransa, Polonya, Pakistan ve Türkiye dahil toplamda 16 fuara katılmayı planlayan şirket, 48 Şubat'ta Suudi Arabistan'da düzenlenecek fuara bu yıl ilk kez yer alacağını duyurdu.

"YENİ PAZARLARDA İHRACAT HALKAMIZI GENİŞLETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

CANiK'in kuruluşunun 25'inci yılı olan 2023'te belirledikleri hedefleri aşarak yola devam ettiklerini belirten CANiK Dış Ticaretten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, “Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Türkiye, savunma sanayi alanında sürdürdüğü büyüme ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Global bir Türk markası olarak biz de hız kesmeden sürdürdüğümüz ihracat yolculuğumuzda, ülkemizin gücünü ve sektördeki gelişimini gururla göğsümüzde taşıyoruz. Ne mutlu ki, 2023 yılında da ziyaret ettiğimiz her kıtada, her ülke temsilcilerinden benzer övgüler aldık. Bu bize daha iyilerini de yapmak için motivasyon sağlıyor. Önümüzdeki dönemde yeni pazarlarda ihracat halkamızı genişletmeyi sürdüreceğiz. 2023 yılını sektörümüz ve şirketimiz adına çok verimli bir şekilde tamamladık, 2024 yılında çıtayı daha yukarılara çıkarmak için hazırız. Cumhuriyet'in yeni yüzyılında da aşkla, heyecanla ve gururla yeni yatırımlar yapmayı ve üretmeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.  

Yıl içerisindeki faaliyetler ve başarılara yönelik CANiK'ten yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

"Aralık 2022 itibariyle, orta kalibre top üretimi alanında dünyanın önde gelen firmalarından İngiliz AEI Systems şirketini bünyesine kattı. Ardından da alanında dünyada en iddialı ürünlerin başında gelen VENOM LR'yi başta Türkiye olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin modern ordularının beğenisine sundu. Deniz, hava ve kara platformları için büyük önem taşıyan 30x113 mm toplarının üretimi alanına yapılan bu yatırım, dünyada büyük bir ses getirdi. VENOM LR ile CANiK, 2024 yılında dünyadaki en modern orta kalibre silahlardan birinin üreticisi olarak Türkiye'nin gücünü daha ileri bir boyuta taşımayı hedefliyor.

"CANiK, Türkiye'nin kalifiye olmuş ilk ve en büyük kalibre milli 12.7 mm uçaksavarı CANiK M2 QCB'nin yeni versiyonu olan CANiK M3'ü ilk kez IDEF'23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergiledi. CANiK M2 QCB'nin teslimatları dünya genelinde yoğun bir şekilde devam ederken CANiK, geliştirme çalışmalarını sürdürdü. Bu kapsamda CANiK M2 QCB'yi bir ürün ailesine dönüştürdü ve ailenin ikinci üyesi CANiK M2F oldu. CANiK M2 QCB'den M2F'ye geçiş ile birlikte tüfeğin atım sayısında yaklaşık yüzde 50 artış sağlandı. CANiK M2 QCB 600650 atım/dk oranına sahipken M2F'de bu oran 900950'ye çıktı. CANiK M2F ile de yetinmeyen CANiK, 2023 yılında aileye CANiK M3'ü kattı. Ailenin en hızlı üyesi olan CANiK M3 ise 11001200 atım/dk hızına sahip. Test ve kalifikasyon süreci tamamlanan CANiK M3, başta hava platformları olmak üzere deniz ve kara platformlarında etkin bir şekilde kullanılabiliyor. CANiK M3, 2024 yılında Türkiye'nin savunma sanayi ihracatındaki artan ivmeyi daha da güçlendirecek bir ürün olarak öne çıkıyor.

"Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda ASFAT AŞ ana yükleniciliğinde inşa edilen ilk iki Açık Deniz Karakol Gemisi (ADKG), 23 Eylül 2023 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda düzenlenen törenle denize indirildi. Denize indirilen iki gemide CANiK'in içinde bulunduğu SYS grup şirketlerinden biri olan UNIROBOTICS üretimi TRAKON TARGAN UKSS yer alacak. UNIROBOTICS, her bir gemi için iki adet olmak üzere toplam dört adet sistemi teslim edecek. UNIROBOTICS'in UKSS alanındaki ilk çözümü olan TRAKON TARGAN'da, yine CANiK üretimi olan 12.7x99 mm M2 QCB uçaksavar yer alacak. UNIROBOTICS, kulenin elektro optik sistemleri, motorları, yazılımı ve diğer tüm alt bileşenlerini yerli olarak üretti. Deniz şartlarından kaynaklı korozyona karşı dayanıklı bir mekanik ve elektronik sistem tasarımına sahip TRAKON TARGAN, Türk Deniz Kuvvetleri gemilerinde yer alan ADVENT (Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi) tam uyumlu bir şekilde çalışacak. Temmuz 2023 tarihinde Konya Karapınar'da gerçekleştirilen atış testlerinin ardından, fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı. TRAKON TARGAN kuleleri, çok yakında gemilere entegre edilmek üzere teslimat aşamasına geçecek.

"CANiK, tüm global operasyonlarının yürütüleceği yeni genel merkezinin temellerini de 2023'te attı. İnşaat tamamlandığında 500 kişiye istihdam sağlayacak, yurt içi ve yurt dışından yılda yaklaşık 4000'in üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Çekmeköy'deki yeni genel merkezde, CANiK'in vizyon projesi CANiK ACADEMY'e yönelik özel tesisler de yer alacak. Nebil Proje Mühendislik tarafından yürütülen ve yaklaşık 25 milyon dolara mal olacak olan projenin; 2025 yılında faaliyete girmesi planlanıyor.

"CANiK, 2023 yılında ABD'de ateşli silah endüstrisinin Oscar'ları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards'tan (ICA) iki ödül aldı. Sektörün en prestijli ödüllerinde CANiK, SFx RIVALS ile 4'üncü kez Yılın Tabancası seçilirken, METE MC9 ise Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası ödülünün sahibi oldu. Dünya silah endüstrisinin kalbi sayılan ABD'ye dünya genelinden en çok ihracat gerçekleştiren üç firmadan biri olan CANiK, kendi ödül rekorunu da kırmış oldu. CANiK, "Yılın Tabancası" ödülünü 2017'de TP9 SFx, 2019'da TP9 ELITE COMBAT, 2022 yılında da SFx RIVAL modelleri ile almıştı.

"CANiK, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için özel seri bir tabanca tasarladı ve üretime koydu. TP9 Elite Combat 1923 özel serisi, binlerce yıllık tarihi olan bir toplumun, genç ve modern Cumhuriyet döneminin 100'üncü yılına saygı duruşunu temsil ediyor. Yalnızca 1923 adetlik sınırlı sayıda üretilen bu seri, tasarımı ve özellikleri ile Cumhuriyet dönemimizin sonraki 100 yılında da ulaşacağı başarılarının bir habercisi olarak öne çıkıyor."

 

 

Ekonomi Haberleri

 • OYAK Çimento Fabrikaları ile OYAK Denizli Çimento birleşti
 • Ticaret Bakanlığı: 58 firmaya 86,2 milyon lira para cezası uygulandı
 • Bakan Kacır: Otomotivde ihracatımız yüzde 13 arttı
 • Rekabet Kurumu: Türk şirketlerinin 2023 yılı işlem bedeli 163 milyar lira
 • BingX, Chelsea’nin resmi kripto para borsa ortağı oldu 
 • BtcTurk CEO’su Güneri: Yeni yılda hizmet yelpazemizi genişleteceğiz
 • Bakan Şimşek: Enflasyonda düşüş devam edecek
 • En fazla ihracat yapılan 3 il, İstanbul, Kocaeli ve İzmir

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır