• Dolar
  Dolar 28.93 0.11%
 • Euro
  Euro 31.22 -0.17%
 • Gram Altın
  Gram 1890.00 0.81%
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 3109.35 0.74%
 • Bitcoin
  Bitcoin 43582.59 -0.43%
 • Ethereum
  Ethereum 2265.07 0.00%

Cilt bakımını uzman hekimlerin yapması gerekiyor


 Cilt bakımını uzman hekimlerin yapması gerekiyor
16 Kasım 2023, 12:04

Cilt sağlığının genel sağlığın bir yansıması olduğunu ve doğru bakımla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Dermatolog Dr. Zahide Eriş, “Cilt bakımı, uzman hekimlerin denetiminde gerçekleştirilen özel bir tedavidir. Cildin ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilmiş bir plan dahilinde yapılan bu bakım, dermatolojik tedaviler, kimyasal peeling, lazer terapileri, mezoterapi gibi uygulamaları içerebilir" dedi.

Cilt sağlığı için uzmanlar eşliğinde yapılabilecek uygulamalar hakkında bilgi veren Dr. Eriş, “PRP (PlateletRich Plasma), kişinin kendi kanından elde edilen zenginleştirilmiş plazma içerik kullanılarak yapılır. Bu uygulama, cildin gençleştirmesini, kırışıklıkların azaltılmasını, cilt tonunun düzeltilmesini ve cilt dokusunun yeniden yapılandırılmasını sağlıyor. Vücuttan alınan hücreler özel bir süreçten geçiriliyor ve cilde uygulanıyor. Böylece cildin gençleşmesi desteklenirken lekeler azaltılıyor ve cilde doğal bir parlaklık kazandırılıyor" ifadelerini kullandı.

“CİLDİN ALTINA ÖZEL KARIŞIMLAR ENJEKTE EDİLİYOR"

Mezoterapinin cilt problemlerini tedavi etmek ve cildi gençleştirmek için kullanılan minimal invaziv bir yöntem olduğunu aktaran Dr. Eriş bu işleme dair, “Mezoterapi yönteminde  özel karışımlar içeren vitaminler, amino asitler, mineraller ve diğer doğal bileşenler, ince iğneler aracılığıyla cildin altına enjekte ediliyor. Bu sayede cildin nem dengesi sağlanıyor, kırışıklıkları azaltılıyor, cilt tonu düzeltiliyor. Bu teknik, altın iğnelerin cilde uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor. Ciltteki kollajen üretimi artırılıyor. Böylece cilt sıkılaşıyor, kırışıklıklar azalıyor ve daha parlak bir görünüm kazanıyor. Elbette minik dokunuşlarla da ciltte büyük farklar yaratmak da mümkün. Örneğin, dolgu ve botoks, kırışıklıkların ve çizgilerin azaltılmasında popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Yenilenmiş formüller ve doğal içeriklerle geliştirilen dolgu maddeleri, cildin genç ve taze görünmesini sağlıyor" diye konuştu.

“AMELİYATSIZ UYGULAMALARLA DAHA SIKI VE GERGİN BİR YÜZ"

Dr. Eriş, “Teknolojinin gelişmesiyle iple yüz germe uygulaması gibi  ameliyatsız tekniklerin kullanımı yaygınlaşıyor. İple yüz germe uygulaması da dokuyla uyumlu ince ipler kullanılarak gerçekleştiriliyor ve ciltteki sarkmaları azaltılıyor. Geniş spektrumlu ışık teknolojisi kullanılarak cildi yenilemeye odaklanan BBL lazer de pigment lekeleri, kılcal damarlar ve cilt tonu düzensizlikleri gibi birçok cilt sorununu çözüyor. Bu yöntemde kısa sürede gözle görülür sonuçlar elde edilebiliyor" dedi.

“DİNÇ VE FİT BİR BEDEN DE İYİ HİSSETMENİN ÖNEMLİ BİR ŞARTI"

Cildin belirli bölgelerine mikroskopik delikler açarak kendi iyileşme sürecini tetikleyen tedavilerden fraksiyonel lazerin kırışıklıklar, akne izleri gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırmayı vaat eden teknolojik bir yöntem olduğunu belirten Dr. Zahide Eriş, “Artık, göz kapaklarındaki sarkma bile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan lazerle çözülebiliyor. Gıdı bölgesindeki sarkmalar da mezoterapiyle giderilebiliyor. Kendini iyi hissetmek için sağlıklı bir cilt kadar, dinç ve fit bedene de sahip olmak gerekiyor. Bedeni daha iyi bir görünüme kavuşturmak içinse çeşitli teknolojik yöntemler uygulanabiliyor. Bunlardan biri olan selülit mezoterapisi, cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. Yüksek enerjiyle çalışan ultrasonik kavitasyon uygulaması da sarkmaların azaltılmasına ve cildin sıkılaştırılmasına yardımcı oluyor. Yağ hücrelerini ani ve yüksek basınç değişikliklerine maruz bırakarak mekanik hasar ve parçalanma sağlıyor, sarkmalara karşı çözüm sunuyor. Güzellik ve estetik alanındaki bu yenilikler, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmalarına olanak tanıyor" diye konuştu.

Sağlık Haberleri

 • Prof. Dr. Pehlevan: Öksürük, iltihaplı romatizmanın habercisi olabilir
 • Uzuv kaybı yaşayan 52 depremzedeye protezleri teslim edildi
 • BAU İlaç Tasarım Kongresi başladı 
 • “AIDS, önlenebilir bir hastalıktır”
 • Prof. Dr. Serdar Ceylaner, kanserli hücrelerin tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemleri anlattı
 • Amerikan Kanser Derneği, akciğer kanseri tarama yaşını düşürdü 
 • SMA'lı Aytun bebeğin kampanyasında yüzde 90'a ulaşıldı
 • Kırımlı boksör önce ameliyat oldu sonra doktoruyla boks yaptı
 • Çatı onarırken kopan eli, mikrocerrahi yöntemiyle dikildi

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır