• Dolar
  Dolar 27.51 0.23%
 • Euro
  Euro 28.86 0.05%
 • Gram Altın
  Gram 1613.09 0.02%
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 2653.25 0.08%
 • Bitcoin
  Bitcoin 27320.41 -1.89%
 • Ethereum
  Ethereum 1652.02 -0.79%

Prof. Dr. Ardalı: Sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözüm yeşil altyapı


Prof. Dr. Ardalı: Sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözüm yeşil altyapı
06 Haziran 2023, 17:03

ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Türkiye’nin iklim değişikliğinden şiddetli etkilenecek ülkeler arasında gösterildiğini belirterek, “Doğaya karşı olmayı bırakıp, gerçekçi çözümler bulmamız gerekiyor. Yeşil altyapı, sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözümdür” dedi.
OMÜ'den Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Karadeniz’de bazı illerde etkili olan ve ölümlere neden olan sağanak yağışların ardından iklim değişikliğine yönelik açıklamalarda bulundu. 2023 yılı risk raporunun yayımlandığını ifade eden Ardalı, “Rapora göre, yaşam maliyet krizleri, doğal afetler ve aşırı hava olayları, iklim değişikliğinin azaltılamaması, sosyal uyum ve toplumsal kutuplaşma riskler arasında bulunuyor" diye konuştu. Prof. Dr. Ardalı, Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 6’ncı Değerlendirme Raporu'na göre kentlerde iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin katlanarak artacağı, sel ve kuraklığa maruziyetin 2030 yılına kadar 2000 yılına göre 2,5 kat artacağı öngörüldüğünü söyledi.
'SEL İLE MÜCADELEDE EN GERÇEKÇİ ÇÖZÜM YEŞİL ALTYAPI'
Bilim insanlarının, iklim değişikliği ile yeryüzünde ani ve beklenmedik hava olaylarının gerçekleşeceğini sık sık dile getirdiğini söyleyen Prof. Dr. Ardalı, “Doğaya karşı olmayı bırakıp, gerçekçi çözümler bulmamız gerekiyor. Yeşil altyapı, sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözümdür. Su kaynaklarının yönetimi ve sel risklerinin azaltılması için yeşil altyapı kullanılmalıdır. Ağaçlandırma ve orman rehabilitasyonu ile sel riskini azaltabiliriz. Ağaçlar ve bitkiler, su emme kapasiteleri sayesinde sel sularını emer ve erozyonu önleyecektir. Sel riskini azaltmak için su bariyerleri ve sulak alanlar oluşturulabilir. Bu alanlar, sel sularını absorbe ederek selin etkilerini azaltır ve suyun yavaş akmasını sağlar. Yeşil alanların artırılması, park, bahçe ve yeşil koridorlar gibi doğal alanların oluşturulması ve var olanların korunması hava kalitesini iyileştirir ve sıcaklık dengesini sağlayarak sel riskini azaltır” ifadelerini kullandı. 
Yapılan çalışmalara göre Karadeniz’de yıllık deniz seviyesinin 6 mm yükseldiğini vurgulayan Prof. Dr. Ardalı, "Deniz suyu sıcaklığının artmasına bağlı olarak şiddetli ve beklenmedik yağışlar meydana gelebilir. Bu durumda Karadeniz’de heyelan, şiddetli yağış ve sel riski artabilir" diye konuştu.
'KARADENİZ’DE İSTİLACI TÜRLERLE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALABİLİRİZ'
Karadeniz Bölgesi’nde istilacı türlerin ortaya çıkabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ardalı, sözlerine şöyle devam etti:
“Karadeniz’de sıcaklık artacak ve su kaynaklarının miktarı azalacak. Birkaç yıl içerisinde son 40 yılın en yüksek sıcaklığının görülmesi bekleniyor. Bir taraftan kuraklık varken, diğer taraftan da afetler bizi sarpa sarmış durumda. Ne yazık ki bundan sonra Karadeniz Bölgesi’nde birçok sel ve afete maruz kalacağız. IPCC’ye göre sıcaklık 1 derece artarsa 7 kat daha fazla sel ve afet, 3 derece artarsa 21 kat daha fazla sel ve afet gibi olağanüstü durumlarla karşı karşıya kalacağız. Önlem alınmaması durumunda, erişilebilir içme suyu, temiz hava ve gıda konularında ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Bu bölgede acilen çevresel iyileştirme çalışmaları ile doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmeli ve uygulamalıyız.”

Genel Haberleri

 • Sancaktepe'de 3 kardeşten haber alınamıyor 
 • ERBAŞ HAFIZLARIMIZIN EĞİTİMLERİNİ DEVAM ETTİRİP AKADEMİSYEN OLMALARI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
 • Artvin’de sağanak heyelana neden oldu; dereler taştı, yollar kapandı
 • Ayşen'i bacağından vuran sanığın 'kasten öldürmeye teşebbüs'ten yargılanmasına karar verildi
 • Rize'de şidetli sağanak heyelana neden oldu: 8 köy yolu ulaşıma kapandı
 • Şehit annesi, üniversitede 'psikoloji' bölümünü kazandı
 • Mardin'de sağanak; dere taştı, meyve bahçeleri zarar gördü 
 • Bağcılar'da geri geri gelen kamyonun çarptığı yaya hayatını kaybetti 
 • Oğlunun bıçaklayıp öldürdüğü iş insanı, toprağa verildi

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır