• Dolar
  Dolar 28.98 0.08%
 • Euro
  Euro 31.85 0.16%
 • Gram Altın
  Gram 1903.13 0.06%
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 3131.37 -0.02%
 • Bitcoin
  Bitcoin 37817.28 0.42%
 • Ethereum
  Ethereum 2029.96 0.18%

Davutoğlu: Kutuplaştırıcı dil, ülke için en büyük tehdittir


Davutoğlu: Kutuplaştırıcı dil, ülke için en büyük tehdittir
29 Mayıs 2023, 20:03

GELECEK Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gece Kısıklı ve Beştepe'de yaptığı konuşmalara ilişkin, "Seçilen Cumhurbaşkanının kullandığı kutuplaştırıcı dil, toplumsal barış ve ülke için en büyük tehdittir. Artık biraz olgunluk gösterin ve bu dışlayıcı, aşağılayıcı dili terk edin. Millet bu kutuplaşmadan yorgun düştü, daha fazla yormayın" dedi.
Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde, Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin 2'nci tur sonuçlarına ilişkin açıklamada bulundu. Davutoğlu, "Her şeyden önce dünyada örneği az görülen bir katılım oranı ile sandığa giden halkımızın demokratik olgunluğu geleceğimizin en büyük teminatıdır. Bu siyasi katılım bilinci oldukça her krize çözüm bulabilir, her çürümüş siyasete alternatif üretebilir, her karanlık tünelden yeni bir ufka yelken açma umudunu sürdürebiliriz. Bu bilinç dolayısıyla sandığa giden her bir vatandaşımıza, sandık başında demokrasinin namusu olan oylara sahip çıkmak için çaba gösteren her bir görevlimize ve müşahidimize teşekkür ediyorum. Milletimizin tecelli eden iradesi başımızın tacıdır. Seçim sonuçlarına göre yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Tayyip Erdoğan'ı tebrik ediyorum. Son derece eşitsiz şartlarda demokrasi mücadelesi veren Sayın Kılıçdaroğlu'na ve birlikte mücadele ettiğimiz Millet İttifakı liderlerine ve belediye başkanlarına teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.
'ÜLKENİN SORUNLARINA ODAKLANIN'
Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kısıklı ve Beştepe'de yaptığı konuşmaları önyargısız bir şekilde dinlediğini söyleyen Davutoğlu, "Seçilen Cumhurbaşkanının kullandığı bu kutuplaştırıcı dil toplumsal barış ve ülke için en büyük tehdittir. Sayın Erdoğan'a bir kez daha sesleniyorum; demokratik ülkelerde rastlanmayan yöntemlerle de olsa seçimi kazandınız ve kaybetmekten çok korktuğunuz iktidarınızı korudunuz.  Muhalefet de milli iradeye saygısını ortaya koydu. Artık biraz olgunluk gösterin ve bu dışlayıcı aşağılayıcı dili terk edin. Millet bu kutuplaşmadan yorgun düştü, daha fazla yormayın. Madem seçimi kazandınız, ülkenin sorunlarına odaklanın" ifadelerini kullandı.
'TOPLUMSAL BARIŞ İKLİMİNE İHTİYACI VAR'
Ardından Millet İttifakı'na destek veren vatandaşlara seslenen Davutoğlu, "Asla ümitsizliğe de olası tahriklere de kapılmayınız. Seçim neticeleri bir iktidar değişimine yol açmamışsa da toplumun yarısı statükoya karşı değişim talebini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Sayın Erdoğan'ın dün geceki üslubu sizi yanıltmasın. Cumhur İttifakı'na destek verenlerin iktidarın uygulamalarını ve otoriter yolsuzluk düzenine dayalı statükoyu benimsediği düşüncesine kapılmayınız. Onların bu tercihi, oluşturulan korku ikliminin eseridir. Onlarla köprüleri atmayalım, yeni köprüler kuralım. Kutuplaşma tuzağını biz bozalım. 6'lı Masa ve sonucunda oluşan Millet İttifakı'nın siyasi tarihimiz içindeki önemine ilk günkü gibi inanıyorum. Biz sadece 6 lider olarak bir araya gelmedik; birbirini tanıma şansı olmayan kitleleri de ortak bir demokratik toplum hedefinde buluşturduk. Bu süreçte yeni dostluk köprüleri kuruldu, yeni bir iklim oluştu. Ülkemizin bu dostluk köprülerine ve bu toplumsal barış iklimine ihtiyacı var" diye konuştu.

 

Politika Haberleri

 • MGK: İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık dışı suçlar tarihe kara leke olarak geçti
 • Numan Kurtulmuş, Vietnam Başbakanı Chinh ile TBMM'de görüştü
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vietnam Başbakanı Chinh ile görüştü
 • Özgür Özel, TTB Başkanı Fincancı ile görüştü
 • Akşener: İYİ Parti, ittifaklara dayanıp yan gelip yatmak için kurulmadı
 • Bakan Yerlikaya: Jandarmamız 12 ilde hava araçlarıyla hizmete başladı
 • Karamollaoğlu: Hamaslı mücahitler AB'ye hukuk dersi vermiştir
 • İSTANBUL- ULAŞTIRMA BAKANI URALOĞLU BAKIM ÇALIŞMASI YAPILAN FSM'DE İNCELEME YAPTI-2
 • Bakan Işıkhan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu İstişare Toplantısı’na katıldı

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır