• Dolar
  Dolar 0.00 %
 • Euro
  Euro 0.00 %
 • Gram Altın
  Gram 0.00 %
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 0.00 %
 • Bitcoin
  Bitcoin 0.00 %
 • Ethereum
  Ethereum 0.00 %

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vize ve taşıma kotalarına acil çözüm bulmalıyız


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vize ve taşıma kotalarına acil çözüm bulmalıyız
27 Ocak 2023, 14:03

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gümrük Birliği, Türkiye'nin üretim kapasitesinin dönüşümü için en önemli araç olmuştur. Katılım müzakereleri, Türkiye'nin dönüşüm sürecini daha da genişleterek derinleştirmiştir. Son yıllarda katılım süreci durdu. Diğer taraftan iş insanları için vize konusu son dönemde daha da ciddi boyutlara ulaştı. Taşıma kotaları, ikili ticaretimizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vize ve taşıma kotaları konularına acil çözüm bulmalıyız" dedi. 
'Avrupa becerileri yılı' kapsamında 'Dijital çağın becerileri' temasıyla düzenlenen 'Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezleri Ağı Projesi'nin açılış toplantısına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ile İzmir'deki çeşitli oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve AB için ortak çalışma alanı olan 'Dijital çağın becerileri' konusuna odaklanmak istediklerini belirterek, bu konuyu TürkiyeAB ilişkileri kapsamında da ele almak istediklerini kaydetti.
TOBB olarak AB ile ilişkileri daima önceliklerin başında tuttuklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Gümrük Birliği, Türkiye'nin üretim kapasitesinin dönüşümü için en önemli araç olmuştur. Katılım müzakereleri, Türkiye'nin dönüşüm sürecini daha da genişleterek derinleştirmiştir. Son yıllarda katılım süreci durdu. Türk iş dünyası olarak bu durumdan mutlu değiliz. Ülkelerimizin karşı karşıya olduğu mevcut sorunları göz önünde tutarsak, ilişkileri canlandırma ihtiyacımız bariz şekilde ortadadır" diye konuştu.
Covid19 pandemisi ve RusyaUkrayna savaşının ortaya çıkardığı şartların Türkiye ile AB'nin daha yakın çalışmasını gerektirdiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, başta enerji güvenliği olmak üzere gıda güvenliği gibi stratejik önemdeki konuların da TürkiyeAB ortak çalışma alanına dahil edilmesi gerektiğini savundu.
'TÜRKİYE YATIRIM PLATFORMU, İŞLEVSEL HALE GELMELİ'
AB tarafından ekimde İstanbul'da açıklanan 'Türkiye Yatırım Platformu' mekanizmasının çok önemli olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "Bu mekanizmanın bir an önce işlevsel hale gelmesini istiyoruz. Diğer taraftan iş insanları için vize konusu son dönemde daha da ciddi boyutlara ulaştı. Taşıma kotaları, ikili ticaretimizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vize ve taşıma kotaları konularına acil çözüm bulmalıyız. Gümrük Birliği dahil olmak üzere Türkiye hakkında bilgilenmek isteyen AB işletmelerinin oranı 2013 yılına göre artmıştır. Şirketler, Gümrük Birliği'nin güncellenmesini desteklemektedir. Avrupa Birliği'ndeki işletmeler, 'Yeşil Mutabakat' ve dijital tek pazar hususunda AB ile Türkiye arasındaki iş birliğini de desteklemektedir" diye konuştu.
'TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN'
TürkiyeAB iktisadi ilişkilerini daha da ileri taşımak için çok elverişli ortam bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türk ve AB şirketlerinin saha çalışmasında ortaya koydukları görüşlerin ikili ticari ilişkilere de bariz yansıdığını söyledi. Son çeyrek asırda karşılıklı ticaret hacminin 4 kat arttığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "2022 yılı itibarıyla TürkiyeAB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır.  AB, Türkiye'nin en büyük ihracat ve ithalat ortağıdır. İthalatımızın yaklaşık 4'te 1'ini AB'den yapmaktayız. Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 41'i de AB'ye yapılmaktadır. Türkiye, AB'nin 6'ncı büyük ticaret ortağıdır. AB, aynı zamanda Türkiye'deki dış yatırımlarda ilk sıradadır. Bu rakamlar önümüzdeki engellerin karşılıklı olarak kaldırılmasının en somut göstergesidir" dedi.
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi MeyerLandrut ise konuşmasında, projenin diğer iş birlikleriyle iş dünyası ve iş birliğinde en katkı verici rolü oynadığını söyledi. TürkiyeAB ilişkileri bağlamında tüm bu ilişkilerin temel hattını oluşturduğunu belirten Landrut, "Gümrük Birliği'nin modernleştirilmesi sizlerle hem fikir olduğum bir konu. Umarım, en kısa sürede bir sonuca ulaşacağız. İş dünyasıyla iş birliğimizle AB bilgi merkezleri kampları gerçekleştiriliyor. Bunlar ülkelerin toplumla ve iş dünyasıyla bilgiye dayalı AB aktörleri vatandaşlar konusunda ülke genelinde doğru ve yerinde bilginin sağlanmasını sağlıyor. Bu, iş birliği sayesinde değerli bir rol oynuyor. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak her zaman sizlere desteğimizi sunuyoruz. Bu iş birliği her iki taraf için önümüzde yıllar dahilinde faydalı olacaktır" diye konuştu.
Toplantı, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti. 

Ekonomi Haberleri

 • OYAK Çimento Fabrikaları ile OYAK Denizli Çimento birleşti
 • Ticaret Bakanlığı: 58 firmaya 86,2 milyon lira para cezası uygulandı
 • Bakan Kacır: Otomotivde ihracatımız yüzde 13 arttı
 • Rekabet Kurumu: Türk şirketlerinin 2023 yılı işlem bedeli 163 milyar lira
 • BingX, Chelsea’nin resmi kripto para borsa ortağı oldu 
 • BtcTurk CEO’su Güneri: Yeni yılda hizmet yelpazemizi genişleteceğiz
 • Bakan Şimşek: Enflasyonda düşüş devam edecek
 • CANiK 2023 karnesini yayınladı; ihracatı yüzde 75 arttı
 • En fazla ihracat yapılan 3 il, İstanbul, Kocaeli ve İzmir

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır