• Dolar
  Dolar 19.05 0.00%
 • Euro
  Euro 20.51 0.00%
 • Gram Altın
  Gram 1211.97 0.00%
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 1995.03 0.00%
 • Bitcoin
  Bitcoin 27468.42 0.32%
 • Ethereum
  Ethereum 1739.68 0.43%

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vize ve taşıma kotalarına acil çözüm bulmalıyız


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vize ve taşıma kotalarına acil çözüm bulmalıyız
27 Ocak 2023, 14:03

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gümrük Birliği, Türkiye'nin üretim kapasitesinin dönüşümü için en önemli araç olmuştur. Katılım müzakereleri, Türkiye'nin dönüşüm sürecini daha da genişleterek derinleştirmiştir. Son yıllarda katılım süreci durdu. Diğer taraftan iş insanları için vize konusu son dönemde daha da ciddi boyutlara ulaştı. Taşıma kotaları, ikili ticaretimizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vize ve taşıma kotaları konularına acil çözüm bulmalıyız" dedi. 
'Avrupa becerileri yılı' kapsamında 'Dijital çağın becerileri' temasıyla düzenlenen 'Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezleri Ağı Projesi'nin açılış toplantısına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ile İzmir'deki çeşitli oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve AB için ortak çalışma alanı olan 'Dijital çağın becerileri' konusuna odaklanmak istediklerini belirterek, bu konuyu TürkiyeAB ilişkileri kapsamında da ele almak istediklerini kaydetti.
TOBB olarak AB ile ilişkileri daima önceliklerin başında tuttuklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Gümrük Birliği, Türkiye'nin üretim kapasitesinin dönüşümü için en önemli araç olmuştur. Katılım müzakereleri, Türkiye'nin dönüşüm sürecini daha da genişleterek derinleştirmiştir. Son yıllarda katılım süreci durdu. Türk iş dünyası olarak bu durumdan mutlu değiliz. Ülkelerimizin karşı karşıya olduğu mevcut sorunları göz önünde tutarsak, ilişkileri canlandırma ihtiyacımız bariz şekilde ortadadır" diye konuştu.
Covid19 pandemisi ve RusyaUkrayna savaşının ortaya çıkardığı şartların Türkiye ile AB'nin daha yakın çalışmasını gerektirdiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, başta enerji güvenliği olmak üzere gıda güvenliği gibi stratejik önemdeki konuların da TürkiyeAB ortak çalışma alanına dahil edilmesi gerektiğini savundu.
'TÜRKİYE YATIRIM PLATFORMU, İŞLEVSEL HALE GELMELİ'
AB tarafından ekimde İstanbul'da açıklanan 'Türkiye Yatırım Platformu' mekanizmasının çok önemli olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "Bu mekanizmanın bir an önce işlevsel hale gelmesini istiyoruz. Diğer taraftan iş insanları için vize konusu son dönemde daha da ciddi boyutlara ulaştı. Taşıma kotaları, ikili ticaretimizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vize ve taşıma kotaları konularına acil çözüm bulmalıyız. Gümrük Birliği dahil olmak üzere Türkiye hakkında bilgilenmek isteyen AB işletmelerinin oranı 2013 yılına göre artmıştır. Şirketler, Gümrük Birliği'nin güncellenmesini desteklemektedir. Avrupa Birliği'ndeki işletmeler, 'Yeşil Mutabakat' ve dijital tek pazar hususunda AB ile Türkiye arasındaki iş birliğini de desteklemektedir" diye konuştu.
'TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN'
TürkiyeAB iktisadi ilişkilerini daha da ileri taşımak için çok elverişli ortam bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türk ve AB şirketlerinin saha çalışmasında ortaya koydukları görüşlerin ikili ticari ilişkilere de bariz yansıdığını söyledi. Son çeyrek asırda karşılıklı ticaret hacminin 4 kat arttığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "2022 yılı itibarıyla TürkiyeAB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır.  AB, Türkiye'nin en büyük ihracat ve ithalat ortağıdır. İthalatımızın yaklaşık 4'te 1'ini AB'den yapmaktayız. Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 41'i de AB'ye yapılmaktadır. Türkiye, AB'nin 6'ncı büyük ticaret ortağıdır. AB, aynı zamanda Türkiye'deki dış yatırımlarda ilk sıradadır. Bu rakamlar önümüzdeki engellerin karşılıklı olarak kaldırılmasının en somut göstergesidir" dedi.
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi MeyerLandrut ise konuşmasında, projenin diğer iş birlikleriyle iş dünyası ve iş birliğinde en katkı verici rolü oynadığını söyledi. TürkiyeAB ilişkileri bağlamında tüm bu ilişkilerin temel hattını oluşturduğunu belirten Landrut, "Gümrük Birliği'nin modernleştirilmesi sizlerle hem fikir olduğum bir konu. Umarım, en kısa sürede bir sonuca ulaşacağız. İş dünyasıyla iş birliğimizle AB bilgi merkezleri kampları gerçekleştiriliyor. Bunlar ülkelerin toplumla ve iş dünyasıyla bilgiye dayalı AB aktörleri vatandaşlar konusunda ülke genelinde doğru ve yerinde bilginin sağlanmasını sağlıyor. Bu, iş birliği sayesinde değerli bir rol oynuyor. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak her zaman sizlere desteğimizi sunuyoruz. Bu iş birliği her iki taraf için önümüzde yıllar dahilinde faydalı olacaktır" diye konuştu.
Toplantı, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti. 

Ekonomi Haberleri

 • Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 2 yeni 'banka' kurulacak
 • Aras Kargo, KOBİ'lerin e-ihracat ortağı olmaya hazır
 • İnşaat sektöründeki yüksek maliyetlere karşılık “dijitalleşme”
 • BSH’den Mısır’a 50 milyon Euro’luk fabrika yatırımı
 • BingX'den TrendSpider entegrasyonu
 • DeFacto: Kot pantolon üretiminde 733 ton su tasarrufu sağladık
 • Bakan Dönmez: Nisanda Karadeniz gazını Filyos'a getireceğiz
 • Teknosa, İstanbul’da 38’inci mağazasını açtı
 • BSH Türkiye'den son 5 yılda 162 olimpik havuz dolusu su tasarrufu

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır