1 Şubat 2023 Çarşamba

Stoksuz satış pazarı son 5 yılın en yüksek seviyesinde

Ekonomi
09 Ocak 2023, 11:04
Stoksuz satış pazarı son 5 yılın en yüksek seviyesinde

 Ürün siparişlerinin alıcıya doğrudan tedarikçi üzerinden ulaştığı eticaret modelini tanımlayan ve dropshipping olarak bilinen stoksuz satış, popülaritesini koruyor. Pazar büyüklüğünün 2031’e kadar 1,6 trilyon doları aşacağı düşünülürken, “dropshipping” kavramının Türkiye’deki arama hacimleri son 5 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Girişimcilerin çok küçük sermayelerle eticarete girmesine olanak tanıyan, depolama, lojistik ve sipariş yönetimi gibi ayrıntıları tedarikçiye devreden stoksuz satış modeli, son yılların en popüler eticaret modellerinden biri oldu. Allied Market Research tarafından yürütülen araştırmada, dropshipping olarak da bilinen ve 2021'de 155,6 milyar dolar büyüklüğe sahip olan pazarın her yıl ortalama yüzde 27 bileşik büyümeyle 2031'de 1,6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edildi. Öte yandan Google’ın arama hacimlerindeki değişimleri ölçen Trends servisinin verileri, Türkiye'de dropshipping kavramının arama hacminin son 5 yılın en yüksek seviyelerinde olduğunu gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan biggamz Kurucusu Hasan Can Çap, "Stoksuz satış, yurt dışındaki ürünleri tüm operasyonel süreçleri tedarikçinin üstlendiği bir yöntemle başka ülkelere ulaştırmak isteyen girişimciler için oldukça ideal ve popüler bir model. Yine de doğru ürünü seçmek, doğru pazaryerinde stoksuz satışa başlamak önem arz ediyor. biggamz olarak bu süreçleri biz yönetiyoruz" dedi.

DÜŞÜK YATIRIM GEREKSİNİMİ STOKSUZ SATIŞA TALEBİ ARTIRIYOR

Stoksuz eticarette girişimcilerin envanter, lojistik, stok yönetimi, satış karşılama gibi süreçlerle ilgilenmesi gerekmiyor. Dropshipping, örneğin Amazon’un ABD’deki mağazasında sattığı bir ürünü, üzerine kâr payı da ekleyerek Kanada’daki mağazasında yeniden satmayı tanımlıyor. Bu modelin satıcılara geniş bir ürün portföyü sunabilmeleri yönünde avantaj sağladığını belirten Çap, şunları kaydetti:

"Ayrıca depo, lojistik, nakliye, üretim gibi alanlarda yatırıma ihtiyaç duyulmuyor. Dropshipping, halihazırda var olan, üretilen ve bir pazarda sunulan bir ürünün, başka bir pazarda kâr payıyla, doğrudan tedarikçiden tüketiciye ulaştırılması anlamına geliyor. biggamz olarak Amazon’da yürütülen stoksuz eticaret süreçlerinde edindiğimiz bilgi ve deneyimi başka bir iş modeline dönüştürüyoruz ve yalnızca sermayeyle bu işe girmek isteyen girişimciler için ek bir kazanç modeli sunuyoruz. Ürünler, siparişler, nakliye süreci, hesap sağlığı gibi tüm başlıkları biz kontrol ediyor, müşteriye raporluyoruz. Başlangıç sermayesiyle bu modele dahil olan girişimciler, saat farkını da hesaba kattığımızda, tabiri caizse uyurken dahi gelir elde edebiliyor."

"HERKES STOKSUZ TİCARETTEN BİLGİ VEYA DENEYİMİ OLMADAN DA YARARLANABİLİYOR”

Stoksuz eticareti bir anlamda yönetilen bir servise dönüştürdüklerini vurgulayan Hasan Can Çap, "Küresel eticaret büyümesini de destekleyen stoksuz satışı herkesin, herhangi bir bilgi veya deneyimi olmadan yararlanabileceği bir hizmet olarak sunuyoruz. 55 bin TL hizmet ücreti ödeyen herkes, biggamz ağına katılabiliyor. İlk 3 ay komisyon vermediği gibi, satışlardan elde edilen kâr üzerinden komisyon kesintisi yapılıyor ve kalan tutar girişim sahibine ulaştırılıyor. Ayrıca referans modeliyle sisteme yakınlarını dahil eden girişimciler de kişi başına ödenen komisyondan yararlanabiliyor." diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

{{ item.name }}