3 Aralık 2022 Cumartesi

Turgut Özakman'ın vefatının 9'uncu yılında anma programı düzenlendi

Genel
29 Eylül 2022, 02:03
Turgut Özakman'ın vefatının 9'uncu yılında anma programı düzenlendi

Türk edebiyatının usta isimlerinden yazar Turgut Özakman, vefatının 9'uncu yılında, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen programla anıldı.
Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezindeki etkinlikte konuşan Eğitim Dostları Vakfı Başkanı Özgün Ökmen, yazarın çok önemli bir cumhuriyet aydını olduğunu vurguladı. Eserlerinde Türk milletinin emperyalist işgalcilere karşı verdiği özgürlük mücadelesini anlatan Özakman'ın, gelecek kuşaklara çok önemli bir miras bıraktığını belirten Ökmen, etkinliğin düzenlenmesinde katkıda bulunanlara teşekkür etti.
'ÖZAKMAN, ADETA ULUSAL BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZI SAFHA SAFHA YAŞAYARAK YAZMIŞ'
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt, Kurtuluş Savaşı'nın, mazlumlar dünyasının emperyal sömürgeciliğin karşısına çıkıp zafere ulaştığı ilk ve tek mücadele olduğunu söyledi. Çok büyük bir yazar ve iyi bir Atatürkçü olan Turgut Özakman'ın bu mücadeleyi Çanakkale Savaşı'ndan alıp Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar eserlerinde anlattığını ifade eden Bozkurt, "Turgut Özakman, adeta ulusal bağımsızlık savaşımızı safha safha yaşayarak yazmış. Bu inanılmaz bir edebi güç. Kendisini rahmetle yad ederken bize bıraktığı eserlerin hepsi için ona ömrümüz boyunca ödeyemeyeceğimiz kadar borçlandığımızı düşünüyorum" dedi.
Müzisyen Pınar Ayhan'ın sunumuyla 'Şu Çılgın Türk' adlı müzikalin beğeniye sunulduğu etkinlikte, Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınan yazar Hanri Benazus'un 'Atatürk Fotoğrafları Özel Koleksiyonu' da gösterildi. Etkinlikte, Turgut Özakman'ın eşi Ayla Özakman'a plaket sunuldu.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

{{ item.name }}