• Dolar
  Dolar 21.50 1.12%
 • Euro
  Euro 23.09 1.31%
 • Gram Altın
  Gram 1357.19 1.21%
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 2233.54 1.28%
 • Bitcoin
  Bitcoin 26752.01 4.36%
 • Ethereum
  Ethereum 1876.17 3.95%

İSTANBUL- İSTANBUL'DAKİ HORTUMLARIN NEDENİ HAVADAKİ DENGESİZ ISINMA


İSTANBUL- İSTANBUL'DAKİ HORTUMLARIN NEDENİ HAVADAKİ DENGESİZ ISINMA
19 Mayıs 2022, 11:04

İSTANBUL'da aynı gün iki kez hortum görüldü. Kısa süreliğine paniğe neden olan hortumda can ve mal kaybı yaşanmadı. Hortumun havadaki dengesiz ısınma nedeniyle meydana geldiğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Asfalt yüzeyler daha çabuk ısınıyor. Asfaltta sıcaklık fazla olduğu için havada yükselici hareketler başlıyor. Havada yükselici bir hava hareketi varsa etraftan oraya doğru hava akımı gelmeye başlıyor. O bölgelerde hortum dediğimiz girdap oluşuyor" dedi. Toros, önümüzdeki günlerde de benzer görüntülerin oluşabileceğini kaydetti.
Sultangazi ve Ümraniye'de önceki gün kısa süreli hortum paniği yaşandı. Bir süre görüldükten sonra kaybolan hortum, cep telefonu ve güvenlik kamerasına yansıdı. Hortumun sebebine ilişkin konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Bahar aylarında havalarda ısınma hızla artıyor. Isınmanın kaynağı, güneşten gelen enerjidir. Bu enerji, yeryüzünün yapısına bağlı olarak, bazı bölgeler daha fazla ısınıyor bazı bölgeler daha az ısınıyor. Bu nedenle asfalt yüzeyleri daha çabuk ısınıyor. Asfaltta sıcaklık fazla olduğu için havada yükselici hareketler başlıyor. Havada yükselici bir hava hareketi varsa etraftan oraya doğru hava akımı gelmeye başlıyor. O bölgelerde hortum dediğimiz girdap oluşuyor. Hava hem yukarı doğru hızla yükseliyor hem de hortum meydana geliyor. Bu esnada da yerdeki toz, çöp ne varsa havaya doğru kaldırıyor. Hortumların kuvveti, şiddeti o andaki enerjiye bağlı. O bölgede çok fazla enerji birikmesi varsa çok hızlı hava hareketliliği varsa hortum daha uzun süre ve daha kuvvetli olabiliyor. Enerji kütlesi küçükse o zaman daha az ve daha kısa süreli olabiliyor" dedi. 

"TÜRKİYE'DE DAHA ÖNCE HORTUM NEDENİYLE CAN KAYIPLARI OLDU"
Prof. Dr. Hüseyin Toros, hortumun ölümlere de sebep olduğunu belirterek, "Türkiye'de daha önceki yıllarda hortum nedeniyle can kayıpları oldu. Hortumun olduğu noktada bir canlı varsa, etrafta da kesici bir şey varsa bu çizimler de savrulduğu için bunların isabet etmesi durumunda yaralama oluyor. Ülkemizde daha çok hortum olan bölgedeki uçmaya meyilli cisimlerin hızla hareketlenerek bulunduğu bölgedeki kişilere veya canlılara zarar vermesi şeklinde görebiliriz" diye konuştu.

"DENGESİZ ISINMA NEDENİYLE HORTUMLA KARŞILAŞABİLİRİZ"
Prof. Dr. Hüseyin Toros, havadaki dengesizlik nedeniyle hortumun tekrar görülebileceğine dikkat çekerek, "Rüzgarın hızına bağlı olarak hortum F1, F2, F3, F4, F5 kategorilerine ayrılıyor. Türkiye'de daha çok en düşük seviyede olan F1 tipi hortumu görüyoruz. Yaz döneminde ülkemizin çok farklı noktalarında her an hortum meydana gelmektedir. Konya ovasında yolculuk yaparsanız oradaki arazilerde sürekli hortum olduğunu görebilirsiniz. Bahar aylarında havaların ısınmasıyla beraber havada dengesiz ısınma meydana geldiği için hortum olayıyla karşı karşıya kalabiliriz. Hava hareketliliği olduğu zaman o bölgeden kaçmak gerekiyor. Çünkü o esnada başka cisimler size savrulabilir kaçmakta fayda var" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü

Sultangazi'deki hortumdan görüntü
Ümraniye'deki hortumdan görüntü
Muhabir ANONSU (Rojda ALTINTAŞ)
Prof. Dr. Hüseyin Toros ile röportaj

Gündem Haberleri

 • İSTANBUL- ATAŞEHİR'DE HAFRİYAT KAMYONUNUN ÇARPTIĞI YAYA HAYATINI KAYBETTİ 
 • AK Parti'li Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı için adaylık başvurusunu yaptı (2)
 • İSTANBUL- ZİHİNSEL ENGELLİ KADINA CİNSEL SALDIRI İDDASI: ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
 • İSTANBUL- YARGITAY'DAN DÖNEN BÜYÜKADA DAVASINDA KARAR (1)
 • İSTANBUL- DAVUTPAŞA PATLAMASI DAVASINDA SANIKLAR YENİDEN DİNLENDİ 
 • İSTANBUL- (ÖZEL) BAĞCILAR'DA 3. KATTAN DÜŞTÜ; HAYATINI KAYBETTİ
 • İSTANBUL-(ÖZEL)-SULTANGAZİ'DE MAĞAZA SAHİBİYLE TARTIŞAN MÜŞTERİYİ ÇALIŞANLAR DARBETTİ 
 • İSTANBUL- (ÖZEL) AVCILAR'DA MAHALLELİNİN YILAN İSYANI 
 • İSTANBUL- İSTANBUL'DA TELEFON DOLANDIRICILARINA OPERASYON: 15 GÖZALTI

Copyright 2023 E-Manşet, Tüm Hakları Saklıdır