26 Haziran 2022 Pazar

Türkiye ve ABD dışişleri bakanlıklarından ortak açıklama: Türkiye ve ABD, birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır

Politika
19 Mayıs 2022, 00:03
Türkiye ve ABD dışişleri bakanlıklarından ortak açıklama: Türkiye ve ABD, birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır

TÜRKİYE ve ABD dışişleri bakanlıklarından, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken arasında gerçekleşen toplantıya ilişkin yapılan ortak açıklamada, "Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır" denildi. 
ABD'de bulunan Bakan Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken arasında gerçekleşen toplantıya ilişkin iki ülkenin dışişleri bakanlıklarından ortak açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, iki NATO Müttefiki ve ortak olan Türkiye ve ABD arasındaki güçlü işbirliğini teyiden, TürkiyeABD Stratejik Mekanizması çerçevesinde 18 Mayıs günü New York'ta bir araya gelmiştir. Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Blinken, TürkiyeABD Stratejik Mekanizması kapsamında öngörüldüğü üzere, ikili işbirliğini açık ve yapıcı diyalog yoluyla geliştirmeyi hedeflemektedir" denildi.
'UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE GÜÇLÜ DESTEKLERİNİ TEYİT ETMİŞLERDİR'
Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne güçlü destek verileceği belirtilen açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı:
"Bakanlar, savunma konuları, terörle mücadele, enerji ve gıda güvenliği, iklim değişikliyle mücadele alanlarında işbirliğinin artırılması ve ticari bağların güçlendirilmesine yönelik yöntemleri ve somut adımları ele alırken; bölgesel konularda istişarelerin yoğunlaştırılması hususunda mutabık kalmışlardır. Bakanlar ayrıca, Rusya'nın kabul edilemez savaşına karşı Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne güçlü desteklerini teyit etmişlerdir. Bu çerçevede, Türkiye ve ABD savaşın sona erdirilmesini teminen bir çözüm bulunmasına yönelik desteklerini yinelemişlerdir."

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

{{ item.name }}