19 Mayıs 2022 Perşembe

Galatasaray - Trabzonspor maçının ardından

Spor
23 Ocak 2022, 23:03
Galatasaray - Trabzonspor maçının ardından

Spor Toto Süper Lig'in 23'üncü haftasında Trabzonspor'un Galatasaray'ı 21 mağlup ettiği maçın ardından Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent ve Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı düzenlenen basın toplantısına katıldı.
Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent, hayatını kaybeden Galatasaray'ın efsane başkanı Selahattin Beyazıt için baş sağlığı mesajı paylaşırken, maçla ilgili olarak şunları söyledi: "Maçı herkesin net şekilde anlayarak izlediğini düşünüyorum. Futbolun bugün bizim için adil olmadığını söyleyebiliriz. Bu birçok kez takımların başına geliyor. Bence oyuncular inanılmaz bir efor sarf etti. Maçın birçok bölümünde oyun bizim kontrolümüz altındaydı. Biz ceza sahası içerisinde 36 kez topla buluşmuşuz, karşı takım ise 16 kez. Bu bile bir şeyler söylüyor maçla ilgili. İkili mücadelede Babel'in de bizi öne çıkarma ihtimali oldu, birkaç kez fırsat yakaladı. Çoğu zaman söylüyoruz, futbol hatalar oyunudur. Bizim şanssızlığımız, bizi cezalandırdı. Oyunculara söyleyeceğim kötü hiçbir şey yok. Özellikle Taylan'ın da oyunundan çok memnunum. Çünkü 89 dakika boyunca mükemmeldi. Hem savunmada hem hücumda, ondan ne istediysek hepsini yaptı. Her zaman hata yapan oynayan kişidir. Oynamadan hata yapamazsınız. Çok kez gol şansı yakaladık, çok iyi savunma yaptık ama sonuç istediğimiz gibi olmadı. Trabzonspor lider olan bir takım, çok puana sahip. Sahada bunun gözüktüğünü düşünmüyorum. Biz maçı kazanmak için oynadığımızı net şekilde gösterdik."
"DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM"
Galatasaray'a gelmesinin üzerinden henüz 10 gün geçtiğini belirten Torrent, "Bu süreçte 3 tane maç yaptık. Takım ne kadar gelişebilecekse, o kadar gelişme sağlıyor. 67 tane çok önemli oyuncumuz kupa olsun, sakatlık olsun, ceza olsun bazı maçlarda oynayamadılar. Tabii 78 tane yabancı oyuncuyla oynamaya alışmış takımlar, biz de 78 tane Türk oyuncuyla oynamaya alışığız, çok iyi oyuncularımız var. Ama bu farklı sebeplerden dolayı eksik olduğumuzu gösteriyor. Şimdi 2 haftamız daha var. Bugün iki oyuncumuz geri geldi, Babel ve Feghouli. Mohamed de gelmek üzere. Sonuç istediğimiz sonuç değildi ama takımı beğendim. Önümüzdeki 15 günü antrenman yaparak geçireceğiz. Normalde maçtan sonraki gün antrenman yapmazsınız, yenileme yaparsınız. Futbol böyle ışığı açtım çalışsın, kapattım çalışmasın gibi bir durum değil. Biz tabii ki bunu bilerek geldik ama Galatasaray olduğu için geldik. Ben de Galatasaray gibi büyük bir kulübün böyle bir şeyi kabul etmemesini anlıyorum. Biz de aynı fikirdeyiz, kesinlikle kabul etmemeli. Küme düşeceğiz diye negatif şeylere odaklanamayız. Hemen puan kazanmaya başlamalıyız, bunu devam ettirmeliyiz. Bugün için iyi hislerim var ve doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum" diye konuştu.
"HANGİ POZİSYONLARI GÜÇLENDİREBİLİRİZ DİYE BAKIYORUZ"
Transfer konusunda kulüp ile birlikte çalışma halinde olduklarını söyleyen Torrent, şöyle konuştu: "Kulüp olarak hep birlikte bununla ilgili çalışmalar halindeyiz. Galatasaray için olabilecek en iyi gelecek için. Hangi pozisyonları güçlendirebiliriz diye bakıyoruz. Çünkü şu anki duruma bakıldığında bulunduğumuz pozisyondan çıkmamız önemli. Aynı zamanda gelecek için de sağlam bir temel oluşturmak gerekiyor. Buraya geldiğimden beri oyuncularımın yaptıkları en iyi mücadeleydi. Şunu da görmek gerekiyor, 7075'inci dakikalardan sonra problem yaşıyoruz, bu bir gerçek."
"BASKI HİSSETMİYORUM, GERÇEKLİĞİ GÖRÜYORUM"
"Sonuçlarla ilgili bir baskı hissediyor musunuz" sorusuna Torrent, "Hissetmiyorum, gerçekliği görüyorum. Belli bir yaşta ve deneyimdeyim. Çok sorumlu hissediyorum kendimi. Öncelikle baskı hiç kimse için iyi bir şey değil. Ben taraftarlarımızdan her zaman elimizdeki oyuncularımıza sonuna kadar destek olmalarını istiyorum. Çünkü hep birlikte çok daha güçlüyüz. Neredeyse tüm maç boyunca arkamızdaydı taraftarlar, oyuncular uçuyordu. Bu son 3 maçtaki olan şeylerle ilgili ben kendimi sorumlu hissediyorum. Ben, çalışanlarım, oyuncularımız… Damarlarımızdaki son damlaya kadar biz çalışmaya devam edeceğiz. Bizden daha fazla çalışmak da imkansız gibi bir şey. Biz 12 saat civarı çalışıyoruz tesiste. Yeterince çalışmıyorsunuz, ufak detayları kaçırıyorsunuz diye bize kimse bir şey diyemez. Oyunculara en yakın şekilde durup onlara yardımcı ve destek olmamız gerekiyor. Hep birlikte olduğumuz zaman çok daha iyi sonuçlar alacağız, bunu hissetsinler" yanıtını verdi.
"GEDSON TRANSFERİNİN BİTTİĞİ İDDİASI SADECE BİR SPEKÜLASYON ŞU ANDA"
Galatasaray'ın Gedson Fernandes transferini bitirdiği yönündeki iddialara yanıt veren Torrent, "Gedson Fernandes'i tanıyorum. Kulüp ile konuştuğumuz şeyler aramızda kalan şeyler. Bu sadece bir spekülasyon şu anda" ifadelerini kullandı.
"BELLİ BİR STİL İÇERİSİNDE OYNAMAK İÇİN ZAMANA İHTİYACIM VAR"
Kendi oyun stilini oturtmak için zaman ihtiyacı olduğunu dile getiren deneyimli çalıştırıcı, "Benim iyi oyun olarak dediğim şey, oyuncuların kendini yoğun şekilde vermesi, mücadele etmesiydi. Ama belli bir stil içerisinde oynamak için zamana ihtiyacım var. Son 10 gün içerisinde birçok oyuncu eksikliğimiz var, onların belli bir oyun modeli alışkanlıkları var. Bizim şu anda herkesin iyiliği için en kısa vadede en önemli hedefimiz puan kazanmak. Daha iyi oyuncuya ihtiyacımız yok ama farklı bir kalitesi olan oyuncuya ihtiyacınız olabilir. Ama ben Galatasaray'ın şu anki kadrosundan çok memnunum. Oyuncuların özelliklerine alışması gereken ve onlardan performans alması gereken kişi benim. Sezon öncesi dönem olsa o zaman belli bir stilden bahsedebiliriz ama öyle bir zamanımız olmadığı için, yapabileceğimiz tek şey en yakındaki maça odaklanmak" dedi.
"BU MEYDAN OKUMAYI KABUL EDEREK GELDİK"
Futbolun çok karışık bir oyun olduğunu kaydeden Domenec Torrent, "Futbol çok karışık bir oyun. Çok net bir örnek vereyim. Eve gittiğinizde ışığı açarsınız ışık yanar. Tekrar basarsınız, kapanır. Futbol böyle bir şey değil. Dünya üzerindeki hiçbir antrenör bunu söyleyemez. Biz bugün bu maçı kazanabilirdik. Daha iyi oynayabilirdik. Ben size 20 gün sonra olacak diyemem. Bahane bulmak istemiyorum, gerçekleri söylüyorum. Buraya gelip anında antrenmana başlıyoruz. Maç yapıldığı zaman maçta oynayan oyuncularla ertesi gün antrenman yapamıyoruz. Biz de çift antrenman yaptık. Tüm takım olarak yaptığımız antrenman sayısı 5'tir. Bir bakıyoruz, Babel, Mostafa, Diagne dışarıda. Forvet eksiğimiz vardı, Halil 10 numara normalde ama forvet oynuyor. Bu meydan okumayı ben kabul ederek geldik. Ben bu kararı aldığım için çok memnunum. Sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da en önemli kulüplerinden bir tanesi Galatasaray. İnanılmaz bir sorumluluk. Galatasaray çok daha iyi olsun" diyerek sözlerini noktaladı.
ABDULLAH AVCI: HİÇBİR ŞEY KAZANMADIK, LİGİN BİTMESİNE DAHA 15 HAFTA VAR
Hayatını kaybeden Selahattin Beyazıt ve Mustafa Turgat için Galatasaray ve Altay camialarına baş sağlığı dileyerek sözlerine başlayan Abdullah Avcı, Galatasaray maçıyla ilgili olarak, "Genç bir takım, dinamik bir takım. Oyunun başlangıç döneminde şiddetli baskı yapacaklarını biliyorduk. Bunu nasıl kıracağımıza çalıştık, zaman zaman da kırdık. Pozisyon vermedik gibi ama her an rakip bizden daha üstündü. Rakibin doğru baskısı, bu baskıyı kırmamıza engel oldu. 8+3 biz teknik adamlar için yorucu bir süreç. Sabah 2 saat toplantı, nerede, neyi nasıl çevireceğim? Bu gelişimin önünü açan bir kural değil. Bugün Uğurcan'ın yerine yabancı kaleci almıyorum, varsa zaten oynatıyorsun. İkinci yarıda oyuncu değişiklikleri yaptık. Oyunu tamamen domine ettik. Topa sahip olduk, topu iyi kullandık. Adım adım golün geleceğini hissettik. Bakasetas'ın golü geldi. Geçen hafta 2 penaltı kaçırdı. Sonrasında tüm camia ona destek çıktı. Nasıl bir aile olduğumuzu hissettik. Maçı kazandık. 15 aydır Trabzonspor'un teknik direktörüyüm. İstanbul'da bir tek beraberliğimiz var, geçen seneki Galatasaray maçı. Bütün maçları kazandık. Bu güzel bir duygu. Başkan ve yönetim kurulu da destek veriyor. Bugün çalışırken, önümüzdeki senenin transfer çalışmalarını yapıyoruz. Genç oyuncuları kadromuza katacağız. Zaman zaman inişler, çıkışlar olacak. Zafere giden yolda dikenler de vardır. Bugün mutlu sona çok büyük bir adım daha attık. Hiçbir şey kazanmadık. Ligin bitmesine daha 15 hafta var. Trabzonspor kazanmak, puan farkı ne olursa olsun daha iyisini yapmak için sahada olacak. Oyuncularımı tebrik ediyorum. Galatasaray ise Avrupa Ligi'ni lider bitirdi. Ligde böyle şeyler olabiliyor. Aldıkları sonuçlar, oyunlarının sonuçları değildi. Büyük camia, böyle bir kültür genetiği var. Onlar da ileride iyi işler yapacaklardır diye düşünüyorum. Yeni hocaya başarılar diliyorum" dedi.
"Devre arasında oyuncularınızla ne konuştunuz" sorusuna yanıt veren Avcı, "Söylemle olmuyor, uygulamayla oluyor. Biz ilk yarıdaki baskı için formasyon değişikliği yaptık. Biz eğlenmeye geldik. Üzerimizde hiçbir baskı yok bizim. Trabzonspor'daki 61'inci maçımmış. Plakayı bulduk, hayırlısı olsun" ifadelerini kullandı.
"BİR SONRAKİ MAÇTA 40 BİN KİŞİYİ STATTA BEKLİYORUM"
Galatasaray'ın öne geçip çok puan kaybettiğini belirten deneyimli çalıştırıcı, "60'tan sonra düşüş olacağını bilmiyordum ama öne geçip çok puan kaybetti Galatasaray. Belki koruma duygusu, belki genç oyuncusu sayısının fazla olması. Bence fiziksel değil, belki deneyim ve tecrübesizlik. Hamsik her zaman aranacak bir oyuncudur. Ne zaman olsa, kullanmak istersin. Son ana kadar bekledik. Devre arasındaki ısınmada da tekrar denedik. İyi ki kullanmamışız, zorlamak istemiyorduk. Taraftarlardan rica ediyorum. Karadenizliler olarak duyguları çok yoğun yaşıyoruz. Bir sonraki maçta 40 bin kişiyi statta bekliyorum. Oyuncusuna sonuna kadar destek veren bir taraftar bekliyorum. Bunun keyfini çıkarsınlar ve destek olsunlar" diye konuştu.
"BUGÜN HERKES DİYOR Kİ, LİGDE İYİ Kİ TRABZONSPOR VAR"
"Ben duyguları dengelemeye çalışıyorum" diyen Abdullah Avcı, şöyle konuştu: "15 hafta daha var. Bugün yenince şampiyon mu olduk? Olmadık. Bugün herkes diyor ki, ligde iyi ki Trabzonspor var. Bu beni çok mutlu ediyor. Buna böyle devam edeceğiz. Trabzonspor'un olduğu yerde yarış vardır, hedef vardır. Bence çıkış yapan takımlar var. Konyaspor var, Alanyaspor iyi çıkışlar yapıyor. Hatayspor öyle. Antrenör kaliteli arttıkça organizasyon da artıyor. İlginç bir sene, biz de beklemiyorduk. Ama biz kendimizi geliştirip puanlar almaya devam etmek istiyoruz."
"UĞURCAN BURANIN DEĞERLİ BİR OYUNCUSU"
Uğurcan Çakır'ın performansından çok memnun olduğunu belirten Avcı, "Bizim Trabzonspor'un değerli topraklarından çıkmış, çok değerli bir milli kaleci. Çok iyi kurtarışlar yaptı. Uğurcan buranın değerli bir oyuncusu. Hedefimize bir ulaşalım, genel bir durum değerlendirmesi yapılır. Trabzon'un şampiyonluğuna kilitlendik, kimse başka hiçbir şey düşünmüyor" şeklinde konuştu.
Abdullah Avcı son olarak Ahmetcan Kaplan'ın performansıyla ilgili olarak ise "Ahmetcan'ın performansı, bizi maça da onunla başlamayı düşündürdü. Bizim için bir proje. Ayakları yere sağlam basacak. Okuluyla, eğitimiyle, yabancı diliyle ilgili çalışmalar yapıyoruz onun için" diyerek basın toplantısını noktaladı. 

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
Abdullah Avcı'nın açıklamaları
Domenec Torrent'in açıklamaları
 

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

{{ item.name }}